Forum www.raduszec.fora.pl Strona Główna www.raduszec.fora.pl
Forum lokalne Starego Raduszca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekt RST - streszczenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.raduszec.fora.pl Strona Główna -> Stowarzyszenie Raduszczanka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RobertNarkun
Administrator



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Stary Raduszec
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:50, 19 Sty 2013    Temat postu: Projekt RST - streszczenie

Stowarzyszenie Raduszczanka
"Projekt RST - tożsamosć i integracja"
Budżet/dofinansowanie: 4.600 Euro (ok. 20 tysięcy złotych)


Streszczenie projektu
Autorem i uczestnikami projektu jest Młodzież ze Starego Raduszca skupiona wokół Stowarzyszenia Raduszczanka, założonego głównie przez młodzież i skierowanego głównie do młodzieży.
Tematem projektu i jest poszukiwanie tożsamości Starego Raduszca oraz sposobów integracji mieszkańców. Celem projektu jest poznanie korzeni zarówno mieszkańców Starego Raduszca (przybyłych na Ziemie Odzyskane w różnych stron) jak i miejscowości (przedwojenna i powojenna przeszłość Starego Raduszca) w celu jego wykorzystania do integracji mieszkańców i promocji miejscowości.
W ramach projektu przewidziano szereg działań tj. badanie pochodzenia mieszkańców (poprzez wywiad, poznanie zwyczajów i tradycji, dyskusja na temat podobieństw i odrębności w poszczególnych regionach, opracowanie wyników badań), badanie historii miejscowości (poprzez poszukiwanie źródeł), wspólna organizacja imprezy tematycznej nawiązującej do tradycji (noc świętojańska), promowanie nowoczesnych form sztuki (graffiti), promowanie miejscowości (poprzez organizację warsztatów, plenerów i konkursu fotograficznego) oraz inicjowanie dialogu i wydarzeń mających na celu integrację międzypokoleniową i integrację miejscowości.

Okoliczności powstania projektu

Początkiem do rozważań było uświadomienie istnienia problemu w lokalnej społeczności w Starym Raduszcu. Okazuje się bowiem, że w ramach jednej miejscowości liczącej 600 mieszkańców istnieją silne antagonizmy i ludzie są podzieleni. Trudno sobie wyobrazić jak wiele czynników miało wpływ na podział miejscowości: miejscowość jest przedzielona rzeką Bóbr, a którą położone są popegerowskie blokowiska. Na ich terenie mieszka połowa mieszkańców, ale mówi się oficjalnie i powszechnie, że jest podział miejscowości na "bloki" i na "wieś". "Bloki" były zawsze pomijane i spychane na dalszy plan, co potęgowało poczucie odrębności i wzmacniało antagonizmy. W ciekawy sposób ten antagonizm podkreślił film YUMA T. Mularuka (rok 2012r, w rolach głównych Tomasz Kot, Jakub Gierszął, Katarzyna Figura), w którym most na Bobrze oddzielający "wieś" i "bloki" w filmie gra ... granicę polsko-niemiecką.
Wieś nie ma także miejsca gdzie wszyscy mieszkańcy mogli by się spotkać: jest to jedyna miejscowość, która nie posiada świetlicy wiejskiej. Taka sytuacja w sposób jaskrawy utrudnia wszelką integrację mieszkańców. Mieszkańcy nie mają miejsca gdzie mogliby się spotkać, porozmawiać, czy nawet poznać.
Miejscem gdzie spotykają się młodzi ludzie jest - jak w wielu marginalizowanych miejscowościach - przystanek autobusowy. Jest to miejsce zadaszone, posiada trochę miejsc siedzących i utrwaliło się, że młodzież kiedy nie ma co ze sobą zrobić w domu wychodzi na przystanek. Przystanek to przestrzeń, na której dyskutowało się o wszystkim. Niejednokrotnie to miejsce było miejscem frustracji z tego powodu, że nic się dla nas - młodych nie robi. Bariery finansowe uniemożliwiają nam podjecie nawet najprostszych inicjatyw. Wielu z naszych znajomych i przyjaciół odeszło w nałogi i używki, nie znajdując innej alternatywy. My nie chcemy tak żyć i nie chcemy w ten sposób skończyć. Mamy dużo czasu i chcemy go w jakiś pozytywny sposób wykorzystać żeby zmienić otoczenie.

Cele projektu
Celem głównym projektu poszukiwanie tożsamości Starego Raduszca oraz sposobów integracji mieszkańców poprzez realizację celów szczegółowych projektu takich jak poznanie korzeni zarówno mieszkańców Starego Raduszca (przybyłych na Ziemie Odzyskane w różnych stron) jak i miejscowości (przedwojenna i powojenna przeszłość Starego Raduszca) w celu jego wykorzystania do integracji mieszkańców i promocji miejscowości. W celu tworzenia obywatelstwa europejskiego niezbędne jest bowiem zrozumienie genezy i roli poszczególnych narodów, mniejszości etnicznych składających się na konglomerat kultur występujących w UE. Dlatego tożsamość Starego Raduszca (zarówno w odniesieniu do miejsca jak i mieszkańców miejscowości) musimy na nowo odnaleźć i kultywować tradycje, które w innym przypadku mogą zostać bezpowrotnie utracone.
Celem projektu jest więc integracja zagrożonej wykluczeniem społecznym społeczności Starego Raduszca poprzez zachęcenie do współpracy i pokazanie, że wspólne działania mają sens. W projekcie zaplanowano elementy edukacji pozaformalnej mlodzieży na każdym jego etapie. Cały projekt jest realizowany tylko i wyłącznie przez młodzież, która nabędzie umiejętności tworzenia, wdrażania i rozliczenia projektów.

Projekt ma charakter innowacyjny gdyż wprowadza nową jakość i zmienia rzeczywistość Starego Raduszca, w którym od wielu lat nie było żadnych imprez o charakterze kulturalnym, rozrywkowym lub umożliwiającym spędzenie wolnego czasu. Nawet jeśli dochodziło do inwestowania w infrastrukturę techniczną lub społeczną to często działo się to w atmosferze antagonizmów a nawet. Ten projekt to zmienia i wyważa: w projekcie są uczestnicy reprezentujący zarówno "bloki" jak i "wieś" (choć de facto chcielibyśmy żeby ten podział raz na zawsze zniknął i taki też jest cel tego projektu). Nasze działania wyważyliśmy tak żeby mogli w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Innowacyjne jest poszukiwanie tożsamości mieszkanców i integracja.

Temat projektu.
Tematem projektu jest integracja mieszkańców Starego Raduszca poprzez działania aktywizujące skierowane do mieszkańców miejscowości Stary Raduszec. Za pomocą działań zaprogramowanych w projekcie chcemy stworzyć płaszczyznę do wzrostu i rozwoju Starego Raduszca poprzez wykorzystanie jego potencjału.

Faza przygotowawcza
Pomysł realizacji projektu powstał wśród grupy młodzieży w Starym Raduszcu, która nie zgadza się z marginalizowaniem. Młodzież zidentyfikowała problem, którym jest silne zantagonizowanie mieszkańców Starego Raduszca oraz brak miejsc spotkań i integracji, które mogłyby ten problem choćby częściowo rozwiązań. Postanowiono zapoczątkować ciąg wydarzeń, które spowodują, że ludzie wyjdą z domu, wspólnie podejmą przedsięwzięcia dla wspólnego dobra, znajdą wspólne zainteresowania, poznają się lepiej, będą mieli okazję i możliwość spędzenia wolnego czasu w alternatywny sposób.
Z tego względu na etapie projektowania przeprowadzono wiele spotkań formalnych i nieformalnych, dyskutowaliśmy na regionalnym forum internetowym, do komunikacji udostępniliśmy nowoczesne narzędzia jak np facebook. Działania planowaliśmy w taki sposób żeby odzwierciedlały zainteresowanie wszystkich lub chociaż części uczestników i żeby posiadały w sobie potencjał przyciągnięcia nowych osób. Jednocześnie brano pod uwagę możliwości i potencjał, którym dysponuje miejscowość, stowarzyszenie jak i uczestnicy projektu. Przy ustalaniu zadań w ramach projektu niezwykle istotna była kwestia efektywności kosztowej. Celem było bowiem stworzenie atrakcyjnej oferty aktywizacyjnej za rozsądne środki finansowe. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że ten projekt to prawdziwa terapia szokowa (albo nawet elektrowstrząsy) dla pogrążonej w głębokim marazmie społeczności.
Ideą przewodnią było jednak to, żeby działania proponowane w projekcie nie były działaniami samymi w sobie, ale żeby miały realne szanse na kontynuacje. Jakkolwiek organizatorzy projektu mają świadomość, że nie wszystkie pomysły uda się zrealizować to jednak powstanie docelowo na stałe choćby dwóch organizacji nieformalnych kół zainteresowań było dużym sukcesem. Z drugiej strony nie widzimy żadnych przeciwskazań żeby w naszej miejscowości funkcjonowały obok siebie klub fotograficzny, klub nordic walking, klub graffiti. Miłośnicy tradycji będą istnieli zawsze bo zawsze znajdzie się w społeczności kilka osób, które będą chciały poznać przeszłość swojej miejscowości, z kolei nastawienie władz przedszkola jest bardzo otwarte i pozytywne na wszelkie zmiany w kierunku promocji miejscowości.
W ramach projektu przewidziano szereg działań tj. badanie pochodzenia mieszkańców (poprzez wywiad, poznanie zwyczajów i tradycji, dyskusja na temat podobieństw i odrębności w poszczególnych regionach, opracowanie wyników badań), badanie historii miejscowości (poprzez poszukiwanie źródeł), wspólna organizacja imprezy tematycznej nawiązującej do tradycji (noc świętojańska), promowanie nowoczesnych form sztuki (graffiti), promowanie miejscowości (poprzez organizację warsztatów, plenerów i konkursu fotograficznego) oraz inicjowanie dialogu i wydarzeń mających na celu integrację międzypokoleniową i integrację miejscowości:

Program projektu:
Maj - Sierpień – Poszukiwanie tożsamości Starego Raduszca (przeprowadzenie badań wśród mieszkańców, przegląd i poszukiwanie materiałów historycznych na temat Starego Raduszca, zakup materiałów do stworzenia widowiska plenerowego i do budowy wianków, lampiony na imprezę plenerową, przygotowanie widowiska plenerowego, zorganizowanie imprezy plenerowej odwołującej się do tradycji ludowej nocy świętojańskiej),
Czerwiec – Październik – Klub Nordic Walking Raduszec (zakup 30 par kijów, kurs nordic walking z instruktorem, 2 wspólne imprezy z ogniskiem, wyjazd członków klubu max 25 osób w góry na odpoczynek z nordic walking, organizacja cotygodniowych marszów nordic walking),
Lipiec – Klub Graffiti Raduszec (zakup farb w sprayu i podkładów, uzyskanie zgody właścieli, zarządców na tworzenie graffiti, zakup koszulek klubu graffiti, organizacja dwóch sesji graffiti),
Lipiec – Sierpień – Klub Foto RST (warsztaty fotograficzne - cykl 5 spotkań, 2 plenery fotograficzne, których tematem będzie Stary Raduszec, konkurs fotograficzny z nagrodami, FOTO DAY Raduszec, na który zostaną zaproszeni także goście z zewnątrz),
Lipiec – Wrzesień – Zagospodarowanie przestrzeni publicznej (W ramach działania mieszkańcy zagospodarują a także uporządkują zaniedbane miejsca publiczne w tzw. czynie społecznym. Działaniami objęte zostanie przede wszytskim wzgórze za placem zabaw. W ramach działania zostaną zaprojektowane prace, zakupione zostaną narzędzia i materiały, wykonane zostaną prace ziemne i nasadzenia),
Wrzesień – Październik – Raduszec idzie do przedszkola (W ramach działania przewidziano zajęcia dla przedszkolaków, których motywem przewodnim będzie nasza miejscowość tj. malowanie, robienie zdjęć, przedstawień),
Wrzesień – "Przystanek RST – miejsce kultowe" (W ramach działania planuje się zagospodarować miejsce publiczne przystanek PKS, którego motywem będzie zgoda i harmonia pomiędzy pokoleniami Starego Raduszca. Każde z pokoleń dostanie jedną ścianę do zagospodarowania, gdyż przystenek zbudowany jest jako wiata na trzech ścianach: pierwsza ściana dla przedszkolaków, druga ściana dla młodzieży, trzecia ściana dla dorosłych).

Ewaluacja
Uczestnicy projektu planują rozwijać i podtrzymywać rezultaty projektu. Spodziewane jest stworzenie klubów, w których mieszkańcy stosownie do swoich zainteresowań będą mieli okazję się integrować i spotykać.
1. Powstanie strona internetowa www miejscowości Stary Raduszec. Opiekunem strony będzie Stowarzyszenie Raduszczanka. Na stronie internetowej będą zamieszczane informacje na temat zebrań poszczególnych klubów, inicjatyw, akcji etc. Na stronie internetowej będą zamieszczane także zdjęcia ukazujące walory turystyczne Starego Raduszca a także relacje i fotorelacje z imprez.
2. Zawiążą się kluby (mogą one działać jako kluby nieformalne lub pod opieką stowarzyszenia) nordic walking, klub graffiti, klub miłośników historii i tradycji, klub przedszkolaków, klub fotograficzny).
3. Mieszkańcy będą aktywnie promować walory przyrodnicze miejscowości Stary Raduszec. Istnieje bowiem spora potencjał w tej zmarginalizowanej miejscowości. Do zagospodarowani są bunkry w ramach Ostwall, dwie rzeki Odra i Bóbr, dwa mosty, staw, stare koryto Bobru, Natura 2000 Dolina Środkowej Odry, Natura 2000 Bory Chrobotkowe koło Brzózki, impreza plenerowa z puszczaniem wianków na wodzie, łąki raduszeckie utrwalone w poezji Klabunda, elektrownia wodna Raduszec i jezioro raduszeckie. To sporo elementów, ale żeby je wypromować potrzebna jest przede wszystkim integracja i współpraca mieszkańców.

Temat główny projektu w dużej mierze odzwierciedla zainteresowania uczestników. W szczególności jest to projekt o Raduszcu i dla Raduszca, a więc o miejscu i dla miejsca, w którym żyjemy, w którym spędzamy dużą część naszego życia i o miejscu, w którym chcielibyśmy mieć do dyspozycji rózne formy spędzania wolnego czasu, nabywania kompetencji społecznych.
Tematy szczegółowe również odzwierciedlają zainteresowania uczestników. Wybrane zostały do projektu te elementy, które były przedmiotem zainteresowania wszystkich lub wielu uczestników.

Metody pracy
Od strony przygotowania projektu metodą wspólną pracy jest dyskusja i wspólne projektowania działań. Najważniejsze ustalenia są protokołowane i udostępniane grupie w formie elektronicznej. Dyskutujemy także za pomocą nowych form komunikacji (via Internet).
Pierwszą metodą pracy była tzw giełda pomysłów. Młodzież zgłaszała swoje pomysły, a następnie dyskutowaliśmy nad nimi, które mają szanse na wdrożenie i które mogą trafić do społeczności. Nasze działania były publicznie dostępne i znane. Każdy mógł dorzucić jakiś pomysł lub opinię.
Z wybranych pomysłów do realizacji wybraliśmy te, które jesteśmy w stanie wdrożyć logistycznie i finansowo. Następnie każdy element projektu podlegał szczegółowemu dopracowaniu pod kątem tego: czym tak naprawdę będzie, co zrobimy w ramach danego działania, podzieliśmy się na zespoły, które opracowały poszczególne działania jakby podprojekty, które składały się na wspólną całość. Dalsza praca trwała i trwać będzie w zespołach odpowiedzialnych za poszczególne elementy projektu.
Metody pracy - poszczególne elementy
- poszukiwanie tożsamości. Metodami pracy będą wywiad i badania ankietowe mieszkańców pod katem ich pochodzenia i tradycji przywiezionych ze sobą. Następnie metoda pracy będzie warsztat mający na celu przygotowanie wspólnego przedsięwzięcia tj. widowiska plenerowego odwołującego się do tradycji i kultury mieszkańców tj. tradycji nocy świętojańskiej. Zostaną uplecione wianki, przygotowane zostaną stroje i rekwizyty. Będzie to więc nauka tradycji poprzez realizowanie ciekawego przedsięwzięcia.
- Klub Nordic Walking - metodą pracy będzie głównie szkolenie z zakresu prawidłowego chodu nordic walking. W Raduszcu pojawiło się kilka osób, które sporadycznie chodziły z kijkami, ale na pierwszy rzut oka można było dostrzec, że osoby te nie korzystały z pomocy instruktora. To niby prosta rzecz, ale wykonywanie jej poprawnie jest bardzo ważne dla osiągnięcia efektów. Kilka lekcji pomoże naszym uczestnikom nabyć podstawowe umiejętności, które będą doskonalone podczas cotygodniowych marszów.
- Klub Foto - metodą pracy będzie warsztat, na który będą zapraszane osoby, które zajmują się fotografika hobbystycznie, ale z dobrymi rezultatami. Inną metodą pracy będzie metoda warsztatowa oparta na wzajemnym uczeniu się. Zaplanowano też w projekcie dwa plenery i tzw Foto Day, w trakcie których uczestnicy będą robili zdjęcia.
- Klub Graffiti - metodą pracy będzie warsztat oparty na wzajemnym uczestniczeniu się. Już w tej chwili w Raduszcu istnieje grupa kilku osób zajmujących się graffiti. Ich dokonania to prawdziwe dzieła sztuki i trzeba powiedzieć, ze w Raduszcu graffiti jest społecznie akceptowalnym rodzajem sztuki. Ten rodzaj sztuki ma szanse się pozytywnie rozwijać pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad: jeśli w wyniku zrobienia graffiti ucierpi czyjaś własność prywatna, powstaną bohomazy nie mające znamion sztuki czy nie będą uzyskiwane zgody na wykonanie graffiti, wówczas odbiór społeczny tej sztuki będzie negatywny. Dlatego ważnym elementem będą warsztaty na temat zasad graffiti oraz uzyskiwania zgody na wykonanie graffiti.
- Raduszec w przedszkolu - zajęcia będą się odbywały w formie zajęć dodatkowych popołudniowych dla dzieci w wieku przedszkolnym zarówno dla dzieci uczęszczających do przedszkola jak również dla wszystkich innych dzieci, które będą miały ochotę skorzystać z naszej oferty. Będzie to warsztat plastyczny, taneczny i teatralny.
- Przystanek RST - miejsce kultowe - metodą pracy będzie najpierw dyskusja i ustalenie co na danej ścianie powinno się znaleźć. Jest to bowiem niezbyt duża przestrzeń, a powinna być odzwierciedleniem konsensusu całego pokolenia, które będzie zagospodarowało daną przestrzeń. Metodą pracy będzie tez wspólna praca osób.
- Zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Pierwszą metodą pracy będzie giełda pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej wraz ze zgłoszeniem miejsc, które będą podlegały zagospodarowaniu. Następnie metoda pracy będzie zaplanowanie działań i wspólna praca mieszkańców, mająca na celu integrację i wyrobienie nawyki współpracy i pracy dla wspólnego dobra. To także metoda na przełamanie pewnego stereotypu. Dotychczasowe myślenie o rzeczach i miejscach publicznych nie jest godne pochwały: ludzie raczej tego co publiczne nie szanują i w sposób cichy dozwalają na to, żeby coś było niszczone. Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni i to co publiczne będzie rozumiane jako nasze wspólne, coś o co wspólnie powinniśmy dbać bo jest naszą wizytówką i świadczy o nas.

Projekt ma charakter innowacyjny gdyż wprowadza nową jakość i zmienia rzeczywistość Starego Raduszca, w którym od wielu lat nie było żadnych imprez o charakterze kulturalnym, rozrywkowym lub umożliwiającym spędzenie wolnego czasu. Nawet jeśli dochodziło do inwestowania w infrastrukturę techniczną lub społeczną to często działo się to w atmosferze antagonizmów a nawet. Ten projekt to zmienia i wyważa: w projekcie są uczestnicy reprezentujący zarówno "bloki" jak i "wieś" (choć de facto chcielibysmy żeby ten podział raz na zawsze zniknął i taki też jest cel tego projektu). Nasze działania wyważyliśmy tak żeby mogli w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Innowacyjne jest poszukiwanie tożsamości mieszkańców i integracja. Projekt ma charakter innowacyjny także dlatego, że przełamuje stereotypy i wywołuję swoistą rewolucję (porównaną wcześniej do elekrowstrząsów). Ten projekt "Młodzieży w działaniu" to taki pociąg do lepszej jakości życia i do odmiany miejscowości, ale ten innowacyjny pociąg (takie raduszeckie Pendolino) nie będzie wiecznie czekał. Zatrzymuje się tylko na chwilę.

Oddziaływanie
Projekt będzie miał oddziaływanie przede wszystkim w skali lokalnej. Ideą przewodnią było to, żeby działania proponowane w projekcie nie były działaniami samymi w sobie, ale żeby miały realne szanse na kontynuacje. Jakkolwiek organizatorzy projektu mają świadomość, że nie wszystkie pomysły uda się zrealizować to jednak powstanie docelowo na stałe choćby dwóch organizacji nieformalnych kół zainteresowań było dużym sukcesem. Z drugiej strony nie widzimy żadnych przeciwskazań żeby w naszej miejscowości funkcjonowały obok siebie klub fotograficzny, klub nordic walking, klub graffiti. Miłośnicy tradycji będą istnieli zawsze bo zawsze znajdzie się w społeczności kilka osób, które będą chciały poznać przeszłość swojej miejscowości, z kolei nastawienie władz przedszkola jest bardzo otwarte i pozytywne na wszelkie zmiany w kierunku promocji miejscowości.
Projekt nie zakończy się zatem wraz z datą jego zakończenia, ale będzie kontynuowany i rozwijany. Jego powodzenia opiera się na osobach, które będą dążyły do tego żeby kluby rozwijały się i żeby w Raduszcu była oferta społeczno - kulturalna dla mieszkańców. Wygląda na to, że problem nie jest w ludziach, że nie chcą nic robić. W rozmowach z nami wielokrotnie zwracali nam uwagę, że nic się nie dzieje i że to im przeszkadza. Wydaje się, że problemem jest to, że trochę nie wiedzą jak zacząć, a trochę każdy nie chce wychodzić przed szereg.
Z pewnością rozwijając efekty wiele razy będziemy sięgać jeszcze po środki zewnętrzne ponieważ celem jest rozwój, integracja a w dalszej perspektywie promocja Starego Raduszca, a takie działania będą wymagały środków zewnetrznych. Z pewnością nasze następne projekty będą bardziej ukierunkowane w konkretnej sferze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.raduszec.fora.pl Strona Główna -> Stowarzyszenie Raduszczanka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin